مصاحبه با وب سایت مدیران ایران وب سایتی که هدفش گسترش فرهنگ و دانش مدیریت است .

خودتون معرفی کنید؟

شاید راحتترین نوع معرفی این باشه که بگوییم ما یک زوج کار آفرین هستیم که هم در زمینه فناوری اطلاعات هم مدیریت و هم کارآفرینی تحصیل و فعالیت داریم .

۲- از کی با اینترنت آشنا شدید؟ روزی چند ساعت با اینترنت کار میکنید؟

تقریبا از حدود سالهای ۷۴ یا ۷۵ . اوایل به شکل متوسط روزانه یکساعت بود اما بهمرور رشد بیشتری پیدا کرد و در پنج سال اخیر شاید عملا روزی ده – دوازده ساعت

 

۳- نام وب سایت چیست؟ چرا این نام را انتخاب کردید؟ چطور این اسم به ذهنتون خطور کرد؟ چه تاریخی آن را ثبت کردید؟

مدیران ایران به آدرس modiriran.ir سال ۸۵ شروع فعالیت وب سایت بود . به دلیل نوع خدماتی که برای سایت پیش بینی شده بود

۴- لطفا درباره کار سایت توضیح دهید؟

این وب سایت در واقع نقطه ی مرکزی فعالیت های مختلفی است که در زمینه مدیریت انجام می دهیم . فعالیتهای ما بیشتر جنبه ی آموزش ، اطلاع رسانی و مشاوره دارد . وب سایت مدیران ایران هدفش گسترش فرهنگ و دانش مدیریت است .

خدمات مدیران ایران به این وب سایت محدود نمی شود و چند وب سایت مرتبط با آن هم وجود دارند که به شکل های مختلف در کنار آن قرار گرفته اند.

۵- سایت چگونه خدمات خود را در اختیار کاربران قرار می دهد؟

در وب سایت مدیران ایران کلیه خدمات به رایگان به کاربران عرضه می شود . اما در وب سایتهای دیگر که زیر مجموعه ی مدیران ایران هستند متناسب با خدماتی که مخاطبان درخواست می کنند می توانند مشترک شوند و از آن استفاده کنند .

 

۶- کاربران با چه روش هایی هزینه خدمات سایت را پرداخت میکنند؟ بیشتر کدام یکی را ترجیح میدهند؟

همه ی راههای موجود مثل پرداخت آنلاین ، شماره های کارت و حساب و پرداخت به پیک را در نظر گرفته ایم اما خودمان پرداخت آنلاین را ترجیح می دهیم .

۷- ایده این کار کی و چطوری به ذهنتون رسید؟

پاییز یا زمستان ۸۴ بود احساس اینکه مشکل مدیریتی یکی از مشکلات عمده و اصلی کشور ماست همیشه در ذهنمان بود و حس کردیم شاید با توجه به اینکه تحصیلات ، تجربه و علاقه مان میان رشته ای شده است و می توانیم در مرزهای بین فناوری اطلاعات و مدیریت و آموزش سهمی داشته باشیم مدیران ایران را شروع کردیم . البته ابتدای کار چندان به شکل کسب و کار به آن نگاه نمی کردیم و بیشتر در حد علاقه ی شخصی بود اما به مرور زمان و با توجه به بازخورد هایی که داشتیم رفته رفته فعالیت اصلی ما شد .

۸-آیا کمک هم داشتید؟ چه کسانی؟ چه کارهایی؟

در ابتدای مسیر چند نفر از دوستان هم دوره ای در دوره ی کارشناسی ارشد همراهمان بودند اما به دلیلی اینکه سایت بازده مالی نداشت علاقه ای به ادامه ی همکاری نداشتند . در طی مسیر و با تغییر نگاه ما به فعالیت های مدیران ایران الان مدیران ایران با روز اول که صرفا به عنوان یک پایگاه اطلاع رسانی فعالیت می کرد خیلی تفاوت کرده است

۹- الان چطور چه کسانی به شما کمک میکنند؟

الان مدیران ایران همکاران زیادی دارد که به شکل ماتریسی و به شکل های مختلف و متنوع با ما همکاری می کننند . برخی از همکاران ما حتی ایران نیستند و تعدادی از همکارانمان هم چون شهرستان های مختلف هستند هنوز ندیده ایم !

۱۰- هزینه های سایت را چطوری تامین می کردید؟

در ابتدا که به شکل کامل به دلیل علاقه ی شخصی خودمان هزینه های آنرا پرداخت می کردیم اما الان مدیران ایران به شکل مستقل می تواند هزینه های سایت هایش را هم تامین کند .

۱۱- حالا چطور تامین می شود؟ (مدل درآمدی)

فعالیت مدیران ایران کاملا علمی است و بخش عمده ی آن بر پایه آموزش و محتوای آموزشی است مدل درآمدی چند وجهی داریم اما وجه عمده ی آن انجام خدمات مختلف آموزشی است .

۱۲- بعد از راه اندازی چقدر طول کشید تا اولین درآمد را کسب کنید؟ چقدر بود؟ از چه راهی؟

با توجه به اینکه در ابتدا مدیران ایران با هدف های غیر تجاری شکل گرفته بود زمان زیادی طول کشید شاید حدود دو یا سال هیچ در آمدی نداشت .

۱۳- آیا سایت دخل و خرج خودش را در می آورد؟ چقدر طول کشید تا به این نقطه برسد؟

بله ، البته مدیران ایران مجموعه ای از خدمات و راهکار های مدیریتی است که وب سایت مدیران ایران درگاه آنست و در مجموع می تواند از نقطه سر به سر بگذرد.

۱۴- چه مشکلاتی در سر راه وجود داشته؟ چه مشکلاتی هنوز هست؟ چطور موانع را برطرف می کنید؟

مخاطب ما مدیران هستند و مدیران معمولا کمتر اوقاتشون را اینترنت سپری می کنند وقت کمی دارند . سرعت و کیفیت اینترنت در ایران واقعا یک فضای مناسب کسب وکار در ایران را فراهم نمی کند همانطور که بسترهای دیگر مثل بسترهای فرهنگی و قانونی در این زمینه خیلی ضعف دارند .
برای کارافرین ها موانع همه جا و همیشه وجود دارند ، به هرحال باید با پشتکار و امید بر سختی ها غلبه کردو باتلاش بیشتر از این موانع گذشت.

۱۵- آیا تا حالا به فکر تعطیلی سایت افتادید؟ چرا؟ چه چیزی های به شما انگیزه برای ادامه کار می دهید؟

بله در آن وقتی که دوستان هم دوره ای سایت را رها کردند و رفتند کمی درمورد تعطیلی سایت و اینکه اصلا ادامه ی یک سایت باعلایق شخصی درست است یا نه دچار تردید شدیم .
اما به این نتیجه رسیدیم که اگر بخواهیم به رویاهای کاری و شخص ی مان برسیم باید خدمات را هم از لحاظ کیفت هم کمیت وسیع تر کنیم و به فکر در امد زایی باشیم .
نداشتن در آمد عملا باعث می شد دوام حرکت و تلاش ما ممکن نباشد به همین دلیل نگاهمان را عوض کردیم و سعی کردیم به مدیران ایران کاملا به عنوان یک کسب و کار نگاه کنیم و خدا را شکر نتیجه هم داشت .

۱۶- چه عواملی را در موفقیت خود موثر می دانید؟

پشتکار ، صداقت و عشق ، میان رشته ای بودن اطلاعاتمون ، مقید بودنمان به یادگیری پیوسته

۱۷- آینده کسب و کارهای اینترنتی را در ایران چطور می بینیند؟

ما خوش بین هستیم و امیدواریم در ایران هم کسب و کارهای موفق و جدی زیادی در اینترنت شکل بگیره

۱۸-به نظر شما با کسب و کارهای اینترنتی در ایران می شود ۱۰ میلیون تومان درآمد درآمد داشت؟ با چه شرایطی؟

بله ، باید بازار را درست شناخت و واقعا درست عمل کرد . الان سایتهای زیادی داریم که در امدی های پاک بسیار بیشتر از ده میلیون تومان در ماه دارند .

۱۹- آیا کسب و کارهای اینترنتی خطراتی هم دارد؟

قطعا

۲۰- تخصص های فنی مانند برنامه نویسی وب برای ایجاد یک سایت درآمد زا را چقدر مهم می دانید؟ آیا کسی بدون دانش فنی می تواند از سایت درآمد کسب کند؟

داشتن تخصص های فنی در تیم اصلی مدیریت یک کسب و کار واقعا مهم است .

آنهم در ایران که متاسفانه ما کارهای پروژه را آنچنان که باید خوب تجربه نکرده ایم . برای داشتن امنیت فکری مدیران حداقل باید در حدی که بتوانند کارهای اصلی را خودشان نظارت و مدیریت کنند شخصی که اطلاعات فنی مناسب داشته باشد و واقعا قابل اعتماد باشد را در تیم داشته بانشد .
اینکه کسی بتواند بدون دانش فنی از سایت کسب در آمد کند بله می شود اما در حد پایین و محدود نه به عنوان یک کسب و کار جدی که قابلیت رشد و گسترش زیادی دارد .

۲۱- خود شما جقدر کارهای فنی سایت را انجام میدهید؟

به دلیل اینکه یکی از زمینه های تحصیلی ما فناوری اطلاعات بوده ما بخش های زیادی از کارهای فنی را خودمان انجام داده ایم ،البته از همراهی ارزشمند دوستان فنی خوبی هم بهرمند هستیم و به بخشهایی که خودمان انجام نمی دهیم هم نظارت کامل داریم .

۲۲- برای داشتن یک سایت موفق چقدر دانش مدیریت را مهم میدانید؟ شما چقدر در این زمینه تخصص دارید, مطالعه و هزینه میکنید؟ آیا مهارت های مدیریتی را به کس دیگری واگذار کرد؟

یک کسب و کار اینترنتی موفق ، قطعا باید یک کسب و کار موفق باشد و این موضوع بدون مدیریت ممکن نیست .

خوشبختانه یک بخشی از تحصیلات ما در زمینه ی مدیریت بوده است و دوره های مختلف و متنوع بلندمدت و کوتاه مدتی را طی کرده ایم و البته همچنان پیوسته در حال یادگیری و بروز رسانی دانشمان هم هستیم .
جدا کردن مالکیت و مدیریت در دنیا بسیار رایج است اما در ایران به دلیل آماده نبودن بستر فرهنگی و قانونی کمی با نگرانی در این مورد صحبت می شه .
اگر فرد شایسته ای با خصلت های مناسب مدیریت کسب و کارهای اینترنتی بتوانیم در تیم داشته باشیم چرا که نه !

۲۳- آیا میزان تخصص و دانش افراد در زمینه ای که قرار است در آن سایت فعالیت کند را در موفقیت سایت تاثیر دارد، مثلا شما که مدیریت خواندید چقدر این دانستن در موفقیت سایت تاثیر داشته است؟

کسب و کارهای اینترنتی ، احتیاج زیادی به تخصص و دانش دارد و این نیاز با بالارفتن سطح موفقیتی که از سایت انتظار می رود بالاتر می رود .

این دانش و تخصص واقعا چند وجهی است و میزان دانش ها و مهارت های مورد نیاز خیلی بستگی به نوع کسب و کار آن وب سایت دارد .

۲۴- علاقه چقدر مهم است؟
به نظر ما خیلی خیلی زیاد . چون واقعا کاری که عاشقش نباشیم نمی تونه پیشرفت عالی داشته باشه .

۲۵- کسانی که می خواهند کسب و کار اینترنتی شروع همیشه می پرسند که چقدر پول لازم است؟ چه مدت باید کار کرد تا به درآمد زایی رسید؟ و چقدر می شود پول درآورد؟ به این گونه افراد چه پاسخی می دهید؟

کاملا بستگی به کارشون و ایده شون داره …

۲۶- آیا به دیگران توصیه میکنید که کسب و کار اینترنتی راه بیاندازند؟

به کسانی که به میزان کافی عشق و انگیزه ، دانش و تلاش در خودشان سراغ دارند حتما

۲۷- چند ساعت در روز باید کار کرد تا موفق شد؟ خود شما به طور متوسط روزی چقدر کار می کنید؟ و چند روز در هفته کار می کنید؟

بازهم این بستگی به نوع تعریف از کار و موفقیت و سطحی که مورد نظر شماست دارد . ما متوسط روزی دوازده ساعت کار می کنیم .

هفت روز هفته و تقریبا ده الی دوازده ساعت

۲۸- آیا این سایت شغل اصلی شما است یا منع درآمد دیگری دارید؟

بله کار اصلی ماست علاوه بر آن تدریس و مشاوره … که البته آنها ر هم در قالب خدمات مدیران ایران انجام می دهیم

۲۹- به نظر شما برای شروع چگونه می شود سایت را تبلیغ کرد و به دیگران معرفی نمود؟ شما چه کار میکردید؟

بستگی به سایت ، نوع خدماتش و مخاطبانش دارد . به هرحال برای تبلیغ باید با علم کافی و با استفاده از ابزارهای مناسب و درست اقدام کرد در غیر اینصورت حتی می تواند نتیجه ی معکوس داشته باشد .

۳۰- بعد از راه اندازی سایت چه مدت طول کشید تا اولین نفر از سایت استفاده کند؟

یک یا دو روز …البته به علت اینکه آنرا در فضای مناسبی معرفی کرده بودیم .

۳۱- در طول این مدتی که سایت فعال است کلا چه نفر از سایت و خدمات شما استفاده کرده اند؟
تا به حال بیست و سه هزار نفر به شکل های مختلف عضو مدیران ایران شده اند و از خدمات مدیران ایران استفاده کرده اند .

۳۲-چه تفریح و سرگرمی هایی را بیشتر دوست دارید؟
استفاده از طبیعت ، بازی های دسته جمعی ، مطالعه و گشت در اینترنت

۳۳- سایت های فارسی مورد علاقه شما کدامند؟ لطفا نام ببرید.
خوشبختانه سایتهای فارس خوب زیاد داریم که خیلی هاشون را دوست داریم

۳۴- نقش خانواده را در موفقیت خودتون چقدر مهم می دانید؟
خیلی زیاد یکی از دلایل اینکه ما می توانیم با تمام وقت و نیرو در مدیران ایران تلاش کنیم این است که باهم و به شکل خانوادگی کار میکنیم . سایر افراد خانواده هم خدا را شکر اگرچه اوایل چندان کارهای ما به رسمیت نمی شناختند اما همیشه بخوبی حمایتمان کرده اند .

۳۵- به نظر شما بهتر نقطه برای راه اندازی یک سایت موفق را کجا می دانید؟
اول باید خوب دید ، درس گرفت اماده شد و بعد شروع کرد .

۳۶- به کسانی که می خواهند از اینترنت کسب درآمد کنند چه توصیه دارید؟
اگر منظورشان صرفا کسب در آمد است سعی کنند محصولات و خدماتی که مشتریان بیشتر به آنها توجه دارند را با کیفیت خوب و سرویس دهی خوب به آنها عرضه کنند اما اگر منظورشان کارآفرینی است حساب شده تر ، خلاقانه و با اعتماد وارد عرصه شوند .

۳۷- آیا سایت شما رقیب هم دارد؟ مزیت رقابتی شما چیست؟
بله!

۳۸- آیا نقاط ضعفی در کار خود می بینید؟
بله و در تلاش هستیم که آنها را کمتر کنیم .

۳۹- در پایان نکته یا موضوعی هست که دوست داشته باشید به خوانندگان بگوید؟

واقعا دوست داریم که مفهوم کسب و کار چه اینترنتی چه غیر اینترنتی در ایران تقویت شود و مردم خوبمان برای رسیدن به رویاهای کاری و شخصی فضا و انگیزه ی کافی برای تلاش داشته باشند

2 دیدگاه در تازه هایی از رویکردهای مدیریتی در مدیران ایران
  1. سلام.خواستم بابت وبسایت خوبتون ازتون تشکر کنم و امیدوارم
    باعث ایجاد انگیزه براتون بشه

  2. سلام
    ممنون از محتوای خوبی که منتشر میکنید.


[بالا]

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *